Kodarklubben Åland

Sommarläger 2026

Kodarklubben ordnar i år ett sommarläger den 10-14 augusti, på folkhögskolans lokaler i Finström.

Dagläger  Yngre 10-11.8 (för barn födda 2015-2018)
55 euro + medlemsavgift i Kodarklubben
Lägret för yngre hålls måndag och tisdag kl 10-15. Detta läger är för yngre barn och sådana som inte har programmerat så mycket tidigare. Här lär sig barnen grunderna i hur en robot tänker och i programmatiskt tankesätt. Vi jobbar med Lego Spike Essential och Snap Circuits som är små elektroniska komponenter som byggs ihop. Lunch och mellanmål ingår.

ANMÄLAN (KLICKA HÄR)

Dagläger Äldre 12-14.8 (för barn och ungdomar födda 2016 eller tidigare)
125 euro + medlemsavgift
Dagslägret för äldre i augusti är ett utökat läger med kvällsprogram och hålls onsdag-fredag och håller på 09-20 de två första dagarna och 09-16 på fredagen, där vi avslutar med att bjuda in föräldrarna för en uppvisning. Här kör vi programmering med den Lego roboten Spike, och vi kommer även att ha olika fysiska aktiviteter utomhus och rörelse på schemat. Nytt för i år att vi kommer ha workshops i att bygga 2D spel i Construct 3. Lunch, middag och mellanmål ingår.

ANMÄLAN (KLICKA HÄR)Alla deltagande barn förutsätts ha egen försäkring. Huvudledare är Jonny Björkström från Robot Workshop Finland. Lägeransvarig är Ann-Sofi Perjus från Kodarklubben.
Sommarlägret har gjorts möjligt genom bidrag från Stiftelsen Brita Maria Renlunds minne.